wtorek, 10 kwietnia 2018

Chusta w ciąży. O noszeniu starszaka i motaniu brzucha


Chusty i nosidła do noszenia dzieci wybawiały mnie z opresji, gdy moje pierwsze dziecko przeżywało trudne chwile. Ale po co czekać do porodu. Okazuje się, że chusty przydają się również w ciąży.

NOSZENIE STARSZAKA W TRAKCIE CIĄŻY


Na początku ciąży starsze dziecko można nosić w długiej chuście nawet z przodu - dopóki jest to dla ciężarnej wygodne i o ile nie ma przeciwskazań od lekarza. Przez pewien czas jest możliwe również noszenie dziecka w chuście kółkowej, ponieważ mota się nią nieco z boku. Niestety obciąża jedną stronę, więc nie nadaje się raczej na długie noszenie.

Plecak prosty


Idealnym wiązaniem do noszenia dziecka w czasie ciąży jest plecak prosty z wykończeniem tybetańskim:


Jeśli chodzi o nosidła, to pas biodrowy w zwykłym nosidle ergonomicznym może niestety uciskać brzuch, więc jeśli chcemy nosić dziecko, lepiej poszukać innego rozwiązania. Chociaż z poniższego filmu wynika, że noszenie w zwykłym nosidle w czasie ciąży wcale nie jest niemożliwe.


Dość szybko zrezygnowałam z nosidła ergonomicznego i przerzuciłam się na chustę motaną w plecak prosty. Niestety przy ruchliwym dwulatku i coraz większym brzuchu stawało się to coraz trudniejsze. Wybawieniem okazało się nosidło onbu, które nie posiada pasa biodrowego. Brak pasa biodrowego wiąże się z tym, że ciężar noszonego dziecka odczuwa się bardziej, ale na szybkie akcje typu usypianie nadawało się dla mnie idealnie.

Nosidło onbu Lenny Lamb


Jako że mój obecnie dwuletni syn potrzebował bujania do uśnięcia na drzemkę w ciągu dnia, nie miałam innej możliwości i w pierwszych miesiącach ciąży nosiłam go. W połowie mojej ciąży zaczął stopniowo rezygnować z drzemek, a w związku z tym nosiłam go coraz rzadziej. Gdy do moich dolegliwości ciążowych dołączyła rwa kulszowa, musiałam niestety całkowicie zrezygnować z chust i nosidła.


MOTANIE CIĄŻOWEGO BRZUSZKA


Jeśli planujesz nosić swoje dziecko i zaopatrzyłaś się w chustę już w trakcie ciąży, odciąż swoje plecy, motając brzuszek. W moim przypadku chusta była zbawienna - cudownie odciążała plecy w ostatnich tygodniach ciąży.

Chusta kółkowa


Do motania ciążowego brzucha nadaje się chusta kółkowa:


W długą chustę również można zamotać brzuch. Niestety moja najdłuższa chusta ma 4,2 metra i ledwo wiązałam węzeł, więc polecam do tego celu dłuższe chusty.Uwielbiam chusty do noszenia dzieci. Bliskość to naturalna potrzeba dziecka. Będąc w pierwszej ciąży, zaopatrzyłam się w chustę, ale nie przyszło mi do głowy, że nie muszę czekać na jej użycie do narodzin dziecka. W drugiej ciąży na własnej skórze odczułam, jaka pomocna może być chusta również dla przyszłej mamy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz