czwartek, 9 listopada 2017

Książki o żywieniu dzieci od urodzenia, które warto znać


To, jak, czym i od kiedy żywimy małe dziecko, jest niezwykle istotne. Cieszę się, że kiedyś trafiłam na dobre książki w tym temacie. Teraz sama chciałabym Ci je polecić.


PO PROSTU PIERSIĄ

Gill Rapley, Tracey Murkett
Do kupienia tu

Żywienie jest ważne już od pierwszego dnia życia człowieka. Żałuję, że nie przeczytałam tej książki, będąc w ciąży. Powinna być polecana w każdej szkole rodzenia i przez wszystkie osoby, które udzielają wsparcia kobiecie w ciąży. Uzbrojona w wiedzę z tej książki nie popełniłabym z "pomocą" szpitalnych położnych błędów, które miały negatywny wpływ na moje początki karmienia piersią.

Książkę przeczytałam, gdy mój syn miał kilka miesięcy. Do teraz pamiętam myśl, która co kilka stron pojawiała się w mojej głowie: Szkoda, że nie wiedziałam o tym wcześniej! O ile łatwiej byłoby, gdybym posiadała wiedzę, jak sobie radzić z pewnymi problemami czy utrudnieniami i miała świadomość, jak na danym etapie wygląda karmienie piersią. Na szczęście wtedy sama sobie poradziłam, ale po co się męczyć i przeszukiwać internet wzdłuż i wszerz, jak w tym jednym miejscu znajdziesz wszystko o karmieniu piersią. Od czasu do czasu ponownie sięgałam do tej książki w kolejnych miesiącach karmienia mojego dziecka.

Pod koniec drugiej ciąży na pewno jeszcze raz przeczytam "Po prostu piersią".

>>zobacz też<< ciąża || karmienie piersią


MOJE DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ

Carlos Gonzalez
Do kupienia tu 

Jeśli masz problem z tym, że Twoje dziecko nie chce jeść, to po przeczytaniu tej książki problem zniknie. Po prostu zrozumiesz, że widocznie takie ma potrzeby żywieniowe. Albo pójdziesz do odpowiedniego lekarza, bo nie należy bagatelizować faktycznych problemów z jedzeniem. Carlos Gonzalez przestrzega przed zmuszaniem dzieci do jedzenia i zwraca uwagę na wygórowane oczekiwania rodziców odnośnie wielkości porcji, jaką powinno według nich zjeść dziecko. Okazuje się bowiem, że dzieci zmuszane do jedzenia jedzą tyle samo co te niezmuszane. Albo mniej. W książce jest także dużo o karmieniu piersią i rozszerzaniu diety.

W ogóle uwielbiam tego autora za książkę "Mocno mnie przytul". Za tę zresztą też. Kocham obrońców dzieci, ludzi traktujących je z miłością i szacunkiem. Bo to, jak traktujesz dziecko przy stole, też pokazuje, czy odnosisz się do niego z szacunkiem. A Carlos Gonzalez zdecydowanie go ma.


BOBAS LUBI WYBÓR

Gill Rapley, Tracey Murkett
Do kupienia tu

Moja biblia na temat BLW. Książka autorek "Po prostu piersią". Wystarczyło mi przeczytanie tej publikacji, żeby z pełną świadomością i odwagą wkroczyć w świat Baby-led weaning, czyli rozszerzania diety sterowanego przez dziecko. Dzięki tej książce nie bałam się krztuszenia (bo tu dziecko nie je papek, tylko od razu jedzenie w czystej postaci). Wiedziałam, co zaproponować małemu dziecku do jedzenia. O BLW dowiedziałam się z niej w zasadzie wszystkiego, czego potrzebowałam. 

>>zobacz też<< BLW

ALAANTKOWE BLW

Joanna Anger, Anna Piszczek
Do kupienia tu

Książka kucharska wydana przez blogerki z alaantkoweblw. Jest to pierwsza część przepisów. W "Alaantkowe BLW" znajdziesz inspiracje na pierwsze posiłki dla dziecka, śniadania, przekąski na spacer, obiady czy zdrowe domowe słodkości. Niedawno ukazała się druga książka tych samych autorek pt. "Nowe alantkowe BLW". Jeśli ktoś tak jak ja woli gotować z przepisami na papierze niż sięgać do przepisów z internetu, to jak najbardziej polecam. Chociaż ostatnio się rozkręciłam i z internetu też coś czasem biorę, układając nasz tygodniowy jadłospis.

Książki kucharskie ułożone specjalnie pod BLW polecam, jeśli ktoś w tym temacie raczkuje i nie ma odwagi skorzystać ze zwykłych przepisów, które nota bene można zwykle dopasować pod niemowlaka czy inne małe dziecko. Jeśli wcześniej przeczyta się książkę pt. "Bobas lubi wybór", to można sobie poradzić i bez książki kucharskiej, bo wiadomo czego unikać.


To są moje polecajki w tematyce żywienia dzieci. A ty bez jakich książek nie wyobrażasz sobie żywienia swojego dziecka?

Tekst zawiera linki afiliacyjne. Jeśli z nich skorzystasz, kupując książki, nie zapłacisz więcej, a ja otrzymam drobną prowizję. Będzie to dla mnie również sygnał, że ufasz moim rekomendacjom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz