czwartek, 7 września 2017

Jak urządzić przyjazną dla dziecka łazienkę


Dziecko budzi się, idzie do łazienki, załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, myje ręce, zęby i buzię, a na koniec ubiera się i już - bez pomocy rodzica. Ta wizja jest u mnie jeszcze w sferze marzeń, ale teraz już nic mi więcej nie pozostaje, jak tylko czekać na efekty, które - mam nadzieję - przyniesie prędzej czy później urządzona z myślą o dziecku łazienka. Ale satysfakcja niespełna dwulatka, który wszystko chce robić sam, już jest - bezcenna.


MIEJSCE DO MYCIA 


Łazienkę zaczęłam stopniowo przystosowywać do potrzeb syna, gdy miał około rok. Zaczął wtedy interesować się bidetem i stawać przy nim. Na początku odkręcał wodę i chlapał. Postanowiłam wykorzystać jego zainteresowanie do wpierania samodzielności w łazience i przekształciłam bidet w umywalkę dla malucha. Oczywiście w takim przypadku trzeba utrzymywać bidet w nienagannej czystości albo oddać go całkowicie w wyłączne użytkowanie dziecku.


Obok bidetu przywiesiłam lusterko, kubek na szczoteczkę do zębów, mydelniczkę i ręcznik na odpowiedniej dla dziecka wysokości. Wybrałam rozwiązania na przyssawki, żeby wraz ze wzrostem dziecka móc zmieniać położenie łazienkowego wyposażenia na odpowiednie do jego wysokości. Na początku syn wydrapywał w mydle dziurę, ale obecnie już całkiem nieźle radzi sobie z samodzielnym myciem rąk. Do kubka nie wkładam na razie pasty, bo przeżyłam chwilę grozy, gdy syn próbował wyssać pastę (nie jakąś tam owocową, tylko miętową!) z opakowania. Na razie daję mu tubkę z pastą, gdy jest pora mycia zębów, a on nakłada ją na szczoteczkę. Zęby myjemy zwykle oboje w tym samym czasie, więc czasem udaje mi się nawet przekonać go do tego, żebym po nim dokończyła mycie jego zębów.


Oczywiście nie w każdym domu jest bidet, ale można pomyśleć o innych rozwiązaniach. Powyżej widać, jak na szybko tylko do zdjęcia zaaranżowałam miejsce do mycia rąk z rzeczy, które miałam w domu - dla urozmaicenia inne niż przy bidecie. Wystarczy niska szafka (niestety niedostępny już w IKEA stolik nocny RAST), miska, dzbanek z wodą, kubek ze szczoteczką do zębów, lusterko, mydło i ręcznik na haczyku na przyssawkę. Innym sposobem, który przychodzi mi do głowy, jest po prostu taboret ze schodkiem (na przykład taki albo taki) lub kitchen helper, na który dziecko samo wejdzie i umyje ręce w zwykłej umywalce.UBRANIA, PIELUCHY I NOCNIK


Obecnie niespełna dwuletni syn nosi pieluszki, a z nocnika korzysta rano i wieczorem. Temat odpieluchowania kiedyś pewnie poruszę, gdy już to będzie za nami (syn ma jeszcze czas - moim zdaniem fizjologicznie i psychicznie nie jest gotowy na zrezygnowanie z pieluchy). Jako że używamy pieluch wielorazowych, to na wieszaku na odpowiedniej wysokości wisi worek na zużyte pieluchy. W przypadku użytkowania pieluch jednorazowych potrzebny będzie po prostu kosz na śmieci. Nie mamy pralki w łazience, więc na wieszaku wisi też pojemnik na pranie. Jeśli pralka stoi w łazience, to dziecko może wrzucać brudne ubrania bezpośrednio do niej. Obok nocnika jest jeszcze papier toaletowy oraz czyste pieluszki i ubrania na zmianę. I książka, którą mój syn bardzo lubi w toalecie czytać. Można też wstawić odpowiedniej wysokości krzesełko, żeby ułatwić dziecku ubieranie się. Dziecku dużo ułatwi ustawienie tych wszystkich rzeczy w kolejności wykonywania czynności.


W przypadku starszego dziecka można pomyśleć o nakładce na sedes. Żeby ułatwić mu samodzielne wejście na ubikację, można postawić odpowiedniej wysokości stołek ze schodkami.

Dobrze by było, gdyby oświetlenie było łatwe w obsłudze dla dziecka. W łazience mamy okno, więc w ciągu dnia jest jasno. Idealny byłby włącznik światła na wysokości dziecięcej ręki. My mamy po prostu podest, na którym mój syn staje i sięga do włącznika światła.


Warto zaaranżować przyjazną dla małego dziecka przestrzeń w łazience. Miejsce do samodzielnego mycia rąk, nisko zawieszony ręcznik czy pieluchy i ubrania na zmianę w zasięgu rąk malucha sprzyjają kształtowaniu się samodzielności. Warto też zachęcać dziecko do samodzielnych czynności, proponując na przykład: Zdejmiesz sobie pieluszkę? czy Gdzie odłożysz brudne ubranie?


Zobacz też, jak dostosowałam do dziecka inne pomieszczenia w moim domu: