piątek, 31 marca 2017

Picture booki - książki obrazkowe czyli książki bez słów


Picture booki to inaczej książki obrazkowe, choć nazwa nie oddaje tego, jaki potencjał one mają. A mają, bo nie mają tekstu. Książki obrazkowe to książki, w których nie pada ani jedno słowo. Można opowiadać, jak się chce, a jest o czym, bo na stronie wielkości dużej kartki dzieje się bardzo dużo. Opisane tu książki mają twarde, kartonowe strony, więc wytrzymają wiele. 

Mój syn najpierw zainteresował się ulicą Czereśniową - stało się to pomiędzy 1-1,5 roku jego życia. Postanowiłam kupować poszczególne części tej serii z okazji nadchodzących kolejnych pór roku. Myślę, że te książki posłużą nam długo. Można je "czytać" na różne sposoby. Czasem syn wyszukuje w nich zwierzęta, obserwuje co się z wybranym bohaterem dzieje na kolejnych stronach opowieści albo długo przeglądamy jedną kartę i widzimy coraz to więcej szczegółów. Teraz ja opowiadam dziecku, a za jakiś czas ono będzie mogło opowiadać mi. Czekam też z niecierpliwością na ten czas, kiedy syn sam przy takiej książce usiądzie, bo podobno dzieci uwielbiają same oglądać tego typu publikacje i mogą to robić godzinami. Mnie osobiście - nie tylko jako matce - też te książki się podobają. Sama lubię odkrywać szczegóły zobrazowane na ilustracjach.

"Wiosna na ulicy Czereśniowej"Autor: Rotraut Susanne Berner
Liczba stron: 14
Moja ocena: 6/6
Ocena supersyna: brak
Cena katalogowa: 36,90 zł
Do kupienia tu

Jako posiadacze "Zimy na ulicy Czereśniowej" nie mogliśmy się doczekać "Wiosny..." W sensie ja i mój mąż, bo gdy syn zobaczył, że to nie "Zima...", nie był zbytnio zainteresowany, a ja i mąż usiedliśmy obok siebie i odkrywaliśmy szczegóły tej publikacji. Supersyn obecnie jest na etapie oswajania się i zaznajamiania z pierwszą stroną. Przewiduję, że wkrótce, czyli za kilka dni, odważy się zobaczyć, co się dzieje dalej.

Cała seria ulicy Czereśniowej jest skonstruowana w ten sposób, że w każdej książce mamy te same miejsca, m.in. dom, dworzec, rynek, sklep, park, i o każdej porze roku w tych samych miejscach dzieje się oczywiście coś innego. Bardzo ciekawe i zajmujące jest układanie sobie opowieści o przygodach poszczególnych bohaterów książki. Ostatnio nawet syn otworzył obie książki (o wiośnie i zimie) na pierwszej stronie i porównywał, jak wygląda piaskownica i inne detale. Na ostatniej stronie mamy kilka zdań oraz ilustracje postaci wraz z imionami i krótkim opisem na ich temat.

"Zima na ulicy Czereśniowej"
Autor: Rotraut Susanne Berner
Liczba stron: 14
Moja ocena: 6/6
Ocena supersyna: 6/6
Cena katalogowa: 36,90 zł
Do kupienia tu

Pierwsza książka mojego syna z tej serii. Zakochał się w niej po czasie - nie od pierwszego wejrzenia, ale teraz ją uwielbia. Najbardziej lubi wyszukiwać zwierzęta.
"Noc na ulicy Czereśniowej"Autor: Rotraut Susanne Berner
Liczba stron: 14
Moja ocena: 6/6
Ocena supersyna: brak
Cena katalogowa: 36,90 zł
Do kupienia tu

W tej książce dzieje się zdecydowanie mniej niż w pozostałych cześciach ulicy Czereśniowej, bo jest noc. Ale też jest ciekawie. Syn nie zdążył jeszcze ocenić tej książki.


"Auta"Autor: Stephan Lomp
Liczba stron: 8
Moja ocena: 3/6
Ocena supersyna: 5/6
Cena katalogowa: 24,90 zł
Do kupienia tu

Do tej książki obrazkowej syn przekonywał się chyba najdłużej - podchodził, patrzył, później przynosił, ale po otwarciu to jednak nie było to. Odkąd zaczął mówić "brum brum" [bum bum], pojazdy to jego pasja i z przyjemnością ogląda "Auta", słuchając moich opowieści na ich temat. Mnie ta książka nie porywa - dla mnie jest tu zbyt kolorowo, a zwierzęta udające ludzi mnie nie przekonują, szczególnie że nie zawsze wiem, co to za zwierz, ale kwestia gustu.

"Rok w lesie"Autor: Emilia Dziubak
Liczba stron: 28
Moja ocena: 6/6
Ocena supersyna: 5/6
Cena katalogowa: 44,90 zł
Do kupienia tu

Piękna pozycja polskiej autorki. Do tej książki moje dziecko też musiało dojrzeć, a stało się to, gdy coraz bardziej zaczęło interesować się zwierzętami. Na pierwszej stronie znajdują się zwierzęta wraz z nazwami i krótkimi opisami. Poszczególne rozkładówki to kolejne miesiące jednego roku. Każdy miesiąc zawiera ilustracje rozgrywających się w tym samym miejscu sytuacji dotyczących różnych mieszkańców lasu.


Zobacz więcej moich recenzji i zdjęć książek dla dzieci.

4 komentarze:

 1. Bardzo fajnei szczegółowe te książeczki, uczą wyobraźni, bo można samemu opowiadać historię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie je mamy w naszej domowej biblioteczce

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieliśmy podobne książeczki. To pierwszy kontakt dziecka ze światem obrazkowym. Na pewno muszą być atrakcyjne dla malucha.

  OdpowiedzUsuń
 4. My z Bliźniakami właśnie dziś przed snem szukaliśmy na wszystkich kartach papugi Poli (Zima na Ulicy Czereśniowej) :)

  OdpowiedzUsuń